Cesta k zdraviu

Kurz Cesta ku zdraviu: 05. Pôsty, očisty, kôry – bez strachu a v súlade

V predošlých kapitolách sprievodca sme si ujasnili, že ideme najmä našou jedinečnou cestou a mali by sme sa najmä učiť vnímať svoje telo, signály, ktorými s nami komunikuje a dopriať mu starostlivosť, vďaka ktorej dokáže vlastnými mechanizmami udržať rovnováhu potrebnú pre zdravé fungovanie organizmu.

Sú to práve rôzne očisty a kôry, ktoré sú u mnohých ľudí takým “prechodom” od nie príliš vedomé starostlivosti o svoje telo, k tomu stále sa zorientovať pri. Často sa práve ale tu ešte silne prejavuje zvyk veriť viac druhým ako sám sebe. Dokážu sa riadiť pokynmi, ktoré získajú od druhých a snažia sa všemožne prehliadať, čo im hovorí ich vlastné telo a ich pocity.

Práve pocity u očistných kôr môžu byť niekedy ako na hojdačke. Svojej mysli aj svojmu telu môžete veľmi pomôcť, ako s pocitmi tak s prípadnými sprievodnými reakciami tela na očistu tým, že sa naučíte vnímať a porozumieť svojej intuícii a necháte sa jej viesť nielen v nájdení koreňov svojich pocitov ako sú veľké obavy, strach a nedôvera, ale aj v tom, aká očista by pre vás teraz bola najvhodnejšia, alebo ako si ju čo najviac prispôsobiť pre seba.

V kategórii mechanických postupov je veľa rôznych úrovní, medzi ktorými môžeme vyberať a podľa vnútorného pocitu ľubovoľne kombinovať.

1 – pôst – rýchla, efektívna metóda, ako vyčistiť svoj organizmus. Pôst je proces, pri ktorom sa neje žiadna potrava, len sa pije čistá voda. Pri pôste sa najskôr spomalí a asi po 3 dňoch úplne zastaví práce žalúdka a energie, ktorú by telo inak použilo na trávenie, využijú ostatné orgány na zrýchlenie svojej činnosti, napríklad pečeň, tenké črevo, obličky. Pri dlhodobých pôstoch sa telo dokáže vyčistiť od všetkých usadenín (chemikálie, nánosy v kĺboch, v črevách) a je to pre telo pekný reštart. Pôsty však nie sú pre každého, nie každý môže (alebo chce) držať dlhodobý pôst, ale 1 – 3 denný pôst môže byť pre každého dobrým začiatkom ďalších detoxikačných techník (kto nie je půstový typ, nie je potrebné sa do toho tlačiť). Na dlhodobé pôsty je odporúčané prejsť radom pôstov kratších, aby si telo zvyklo, takže ani v tomto nie je vhodné čokoľvek uponáhľať.

2 – očistné techniky tráviacej sústavy – medzi ne patrí klystír, colonhydroterapia a šankhaprakšalána. Všetky majú spoločný základ, vodou sa prepláchne celá tráviaca sústava (v prípade šankhaprakšalány) alebo hrubé črevo. Sú veľmi účinné, dokážu za relatívne krátku dobu vyčistiť aj veľmi zanesené hrubé črevo, ktoré bráni správnemu vstrebávaniu živín, nerovnováha energie v ňom spôsobuje nervozitu, podráždenosť, ktoré časom môžu prerásť v prepuknutí fyzické choroby. Podstatou je, že u klystíru si človek sám doma pomocou irigátora vyplachuje hrubé črevo, u conhydroterapie si nechá svoje hrubé črevo vypláchnuť u špecialistu a u šankhaprakšalány pitím slanej vody a sústavou fyzických cvikov túto vodu dostane do čriev, takže si prepláchne žalúdok, tenké a hrubé črevo . Medzi týmito technikami si môže vybrať každý tú svoju pravú.

Ďalšie postupy sú viac či menej mechanické, ale ich podstatou sú výživové doplnky či rôzne superpotraviny. Na základe osobných preferencií je možné zakúpiť celú škálu detoxikačných kúr, v prípade konkrétnych otázok ma neváhajte kontaktovať.

1 – očista tráviacej sústavy – rôzne druhy doplnkov majú rôzne funkcie, najčastejšie fungujú buď na princípe zlepšenie peristaltiky čriev a tým sa črevá prečistia, ďalšie vnútorne pretiahnu črevá ako drôtenka, naviažu na seba nežiaduce látky a odvedú ich z tela von  (psyllium, yucca, nopal ….).

2 – odstránenie nežiadúcich chemických látok z tela – ďalšia z detoxikačných výživových doplnkov majú schopnosť do seba naviazať chemikálie usadené v rôznych miestach tela a odvádzať ich preč. Medzi ne patrí väčšina zelených superpotravín, ako sú chlorella, spirulina, zelený jačmeň, … (výborný pre očistu lymfatického systému je komplex rias a aloe vera – Ocean 21). Výhodou je, že tento ich účinok je len jeden z mnohých, takže okrem vyčistenia tela aj doplní celý rad vitamínov a minerálov.

3 – posilnenie pečene – pečeň je pre naše telo veľmi dôležitá, jej nedostatočná funkcia má vplyv na celkový stav organizmu, pretože práve pečeň čistí telo od toxických látok. Regenerácie pečene by mala predchádzať očista tráviacej sústavy, pečeň je totiž pri detoxikačných kúrach tým najdôležitejším a tiež najvytíženejším orgánom a účinnosť očistných kúr je prepojená práve so stavom a funkčnými schopnosťami našej pečene.

4 – ostatné časti tela – potom sa môžeme vrhnú na ostatné časti tela, možností je veľa, telo samo napovie, ktorú jeho časť je potrebné posilniť či vyživiť.

Ďalším bodom alebo základom očisty tela môže byť aj protiparazitická kôra. Parazity sú všadeprítomní, sú prirodzenou súčasťou kolobehu prírody, problém je, keď sa premnožia (väčšinou ako dôsledok nevhodnej stravy a prekyslenie organizmu). Môžete užívať klinček, kokosový olej, chilli papričky, zázvor, cesnak alebo si dopriať špeciálne komplexy so zmesou protiparazitových častí rastlín. Ani protiparazitické opatrenia by sa nemali stať životnou misiou, ale skôr odrazovým mostíkom k vedomému a zodpovednému prístupu k svojmu telu a zdraviu.

Pridaj komentár