Prírodné liečenie

Kurz 3. stupeň: Nervová sústava – Aromaterapia

Esenciálne oleje a poťažmo aromaterapia je veľmi účinným spôsobom, ako pôsobiť na nervovú aj endokrinnú sústavu, teda 2 hlavné komunikačné a koordinačné systémy v tele. Ďaľšími možnosťami, ako spolupracovať s týmito dvoma systémami sa venujem v kurze Intuitívne liečenia.

V aromaterapii sa esenciálny olej používaný pri liečbe a harmonizácii nervového systému rozdeľuje do 3 hlavných skupín, podľa účinkov:

Neurotika

Esenciálne oleje s neurotickými účinkami posilňujú nervový systém a sú vhodné, ak chceme nervovú sústavu stimulovať – pri únave, vyčerpaní, chorobách. Neurotika majú povzbudivé účinky a sú účinné aj proti depresii (niekedy sa im hovorí aj antidepresíva).

Sedatíva

Éterické oleje sa sedatívnymi účinkami činnosť nervovej sústavy utlmujú, upokojujú, preto sú vhodné pri zvýšenej podráždenosti, vnútornom napätí, nervozite.

Analgetiká

Esenciálne oleje s analgetickými účinkami dokážu zmierniť bolesť a svalové napätie. Rad esenciálnych olejov analgetické účinky má, hoci sa presne nevie prečo tomu tak je. Najsilnejšie účinky majú oleje, ktoré majú súčasne tiež účinky protizápalové a celkovo očistné a pôsobí podporne na okysličenie tela. 

Neurotika

Borovica

Cypriš

Kadidlo

Levanduľa

Majorán

Mäta pieporná

Neroli

Palmarosa

Ruža

Škorica

Tea-tree

Sedatíva

Aníz

Bazalka

Bergamot

Citrónová tráva

Geranium

Harmanček

Levanduľa

Medovka

Myrha

Neroli

Pomaranč

Santalové drevo

Ylang-ylang

Analgetiká

Bazalka

Borovica

Fenikel

Geranium

Kadidlo

Kardamon

Koriander

Majorán

Čierne korenie

Rozmarín

Škorica

Tea-tree

www.PrirodnouCestou.sk

Pridaj komentár