Prekyslenie organizmu

Zásadotvorná výživa

Veľa ľudí na svete konzumuje príliš kyselinotvorné živočíšne produkty a kyselinotvorné spracovateľné pokrmy a pije kyselinotvorné nápoje (napr. cukor, bielu múku, malinovku, kávu, …). Taktiež sa používajú umelé chemické sladidlá, ktoré sú veľmi kyslé a užívajú sa lieky – samozrejme tiež kyselinotvorné.

Je načase, aby sa človek vrátil a jedol opäť jednoducho a múdro.

 

Udržanie rovnováhy pH v tele

Mali by ste klásť väčší dôraz na pokrmy, ktoré obsahujú väčšie množstvo sodíka, draslíka, vápnika a horčíka – jedná sa napríklad o ovocie a zeleninu. Tieto jedlá totiž pomáhajú v tele udržiavať zásaditosť. Ak v organizme existuje rovnováha medzi kyslosťou a zásaditosťou, telo je viac odolné voči chorobám.

Aby ste si udržali rovnováhu medzi kyslými a zásaditými látkami, konzumujte 80 percent jedla pôsobiaceho zásadito a 20 percent jedla pôsobiaceho kyslo.

Príklady potravín, ktoré pôsobia zásadito

• Zelenina: cesnak, repa, brokolica, ružičkový kel, kapusta, mrkva, karfiol, zeler, chlorela, uhorka, baklažán, kel, kaleráb, huby, púpava, cibuľa, hrach, paprika, tekvica, riasy, spirulina, výhonky, lucerna, …

• Ovocie: jablko, marhuľa, avokádo, banán, čerešne, ríbezle, datle, hrozno, grapefruit, nektarinka, pomaranč, citrón, takmer všetky bobule, broskyňa, hruška, ananás, vodný melón, …

• Bielkoviny: vajcia, kuracie prsia, tvaroh, mandle, tofu, para orechy, ľanové semená, tekvicové semená, slnečnicové semená, …

• Koreniny a ochucovadlá: škorica, kari, zázvor, chilli papričky, morská soľ, všetky bylinky, sójová omáčka, …

• Iné: jablčný ocot, probiotické kultúry, zeleninové a ovocné šťavy, zelený čaj, bylinkový čaj, ženšenový čaj, púpavový čaj, voda, bio mlieko, …

Príklady potravín, ktoré pôsobia kyslo

• Ovocie: brusnice

• Mliečne výrobky: pasterizovaný jogurt a mlieko, maslo, kravský alebo kozí syr, ovčí syr, tavený syr

• Tuky a oleje: olej kukuričný, konopný, ľanový, olivový, sezamový, slnečnicový, bravčová masť, …

• Obilniny: jačmeň, pohánka, kukurica, ovos, ryža, žito, pšenica, …

• Strukoviny: šošovica, biela fazuľa, čierne fazuľa, sójové bôby a sójové mlieko, …

• Živočíšne bielkoviny: hovädzie, jahňacie, králičie, zverina, bravčové, ryba, …

• Iné: väčšina orechov, biele cestoviny (rezance, špagety, makaróny), chemikálie, lieky, drogy, pesticídy, herbicídy, cukry, tvrdý alkohol, víno, pivo, zemiaky, liehový ocot, …

“Kyslé” ovocie?

Na základe vyššie uvedených príkladov si môžete všimnúť, že kyslé potraviny neznamenajú citrusové ovocie, ako by sa niekto mohol domnievať. Jogurt a mlieko sú kyslé, len keď sú pasterizované.

Zvýšenie zásaditosti – nápoje z listovej zeleniny

Ak potrebujete telu dodať zásadité látky, potom pite šťavy z vylisovanej listovej zeleniny (kapusta, petržlen, púpava) zmiešané so šťavou z uhorky, jablká či zeleru. Týmto zároveň urobíte aj očistu svojho tela.

Účinnou možnosťou sú tiež tzv. zelené potraviny, osobne mám veľmi dobré skúsenosti najmä z tekutým chlorofylom – Liquid Chlorophyll.

Na zamyslenie

Ak žijete v meste, žijete vo veľmi kyslom prostredí. Je preto obzvlášť dôležité, aby sa ľudia mali radi a pôsobili tak proti kyslým vplyvom znečisteného ovzdušia a chemicky upravenému jedlu. Kto na to nedbá, žije vo veľkom strese po všetkých stránkach, čo má za následok zvýšenú produkciu kyslého odpadu a narušenie rovnováhy pH.

“More umiera kvôli znečisteniu a podobné je to aj v našom tele, ak máte telesné tekutiny znečistené, čo sa prejavuje tak, že máme v tele prevahu kyselín.” (Gabriel Cousens)

One thought on “Zásadotvorná výživa

  1. Renca píše:

    Opäť musím poďakovať za veľmi prínosný článok. Už asi každý z nás o prekyselení žalúdka počul a keď si sypeme lyžičku sódy do hrnčeku z vodou, veľa vecí nás nenapadá. A nie, nemyslím tým, že máme naráz cítiť paniku, ale treba vedieť, ako mať rád svoje telo. A ja cítim, že tento článok vychádza z lásky a preto veľmi pekne ďakujem.

Pridaj komentár