Pre zdravie a krásu

Živá strava – nezmysel alebo naopak konečne zmysel?

Vplyv výživy na náš život dnes popiera snáď len ten, kto nedokáže naplno oceniť život ako taký. Strava, ktorú denne prijímame, ktorou živíme naše bunky, nás ovplyvňuje na všetkých úrovniach bytia.

Živá (niekedy nazývaná surová alebo anglicky raw) strava je už dnes pomerne známym termínom. Názory sú na ňu rôzne, ostatne ako na všetko… Takže to, čo tu prezentujem na stránkach o živej strave (ktorú vnímam všeobecne ako stravu pre život) je môj pohľad, ku ktorému som dospela po mnohých rokoch štúdia vplyvu výživy na zdravie človeka. Teda práve vďaka skúsenostiam výživovej poradkyne som si konečne vyjasnila a priznala to, čo som tušila už dávno – že nech sa my ľudia snažíme akokoľvek, prekabátiť prírodné zákony nedokážeme.

Prečo vlastne jedlo varíme?

To je vec, ktorej teraz vážne nerozumiem.. : – D. Aj keď som pred rokmi nad tým vôbec nerozmýšľala, je naozaj prekvapujúce, prečo ako jediný tvorovia na zemi svoje jedlo tepelne upravujeme a súčasne sme aj najviac chorí. Oheň sa začal používať pravdepodobne v dobe ľadovej, keď bol človek nútený jesť čokoľvek, čo sa nejakým spôsobom jesť dalo. A pretože už vtedy zjavne bola pre ľudí neprijateľná predstava jedení surového mäsa s krvou a vnútornosťami, oheň prišiel viac než vhod. V dnešnej dobe nie je nič také nutnosťou, je to len naša voľba. Voľba, ktorá odporuje tomu, na akú stravu je ľudské telo stvorené.

Prečo jedlo dochucujeme?

Myslím, že je veľkou pravdou, že k jedlu je pre nás vhodné to, čo sa nijako upravovať nemusí. Jablko alebo uhorka je plnohodnotné jedlo, nie je potrebné ho ani variť ani nijak navyše koreniť. A ak sa to robí, nerobí sa to preto, že by človeku  chuť uhorky nestačila na to, aby ju zjedol .

Varenie premieňa živé potraviny na mŕtvy odpad, ktorý je nutné riadne okoreniť a doupraviť, aby si na tom človek aspoň trochu pochutnal. Väčšinu ľudí totiž až tak nezaujíma, čo je a alebo nie je jeho telo schopné stráviť, ale hlavne, že niečo jedia a že im to chutí.

Čerstvá surová rastlinná strava znamená vlastne výživu slnečným svetlom a má najväčšiu výživnú hodnotu, ktorá nemôže byť žiadnym spôsobom zvýšená alebo zväčšená, ale len zmenšená!

Čo sa stane s jedlom alebo s nami, keď suroviny varíme

  •  ENZÝMY – ak zahrejete živú potravinu nad 42 ° C, zničíte enzýmy v nej obsiahnuté. Enzýmy sú pre život nevyhnutné a zásadným spôsobom ovplyvňujú telesné funkcie. Sú katalyzátorom všetkých procesov v ľudskom tele, okrem množstva ďalších funkcií zaisťujú vstrebávanie a využitie vitamínov, minerálov a trávenie ostatných živín. Rastliny v prírodnej forme v sebe obsahujú presne také zloženie a množstvo enzýmov, aké je potrebné k ich rozloženiu.
  • CHEMICKÁ ŠTRUKTÚRA – varením sa zmení chemická štruktúra jedla a pre telo sa tak stáva niečím, čo nepozná a automaticky sa zvýši počet bielych krviniek. Po každom spracovanom jedle sa telo snaží nás chrániť pred votrelcom. Zničí sa vnútorná rovnováha potraviny, čo pre naše orgány znamená nadmerné zaťaženie a preťažovanie. Veľmi nebezpečné sú najmä spracované bielkoviny, ktoré telo značne prekysľujú. Rovnako tak tepelne spracované tuky menia svoju štruktúru, nepriaznivo ovplyvňujú priepustnosť bunkových stien a sú karcinogénne. Cukor sa stáva ťažko stráviteľný.
  • STRATA ÚČINNÝCH LÁTOK – niektoré vitamíny a minerály určitú tepelnú hranicu nevydržia úplne, iné áno, ale zmenia svoju podobu z organickej na anorganickú, ktorá je nielen neporovnateľne horšie telom využiteľná, ale veľmi často aj priamo škodlivá. Veľmi sa vžil názor, že niektoré potraviny je skrátka nutné povariť, aby sa nejaká konkrétna látka využila. To síce môže byť pravda, ale rovnako táto látka (často jedna jediná!) už  nie je v ideálnej forme a navyše sú všetky ostatné zničené, takže výsledný efekt je takmer nulový.
  • Denaturácia – potravina je zbavená vody, ktorú sú ľudia potom nútení dodávať telu zvlášť. Upravovaná voda však už nemôže dosiahnuť kvality vody organickej, ktorá je v čerstvom ovocí a zelenine. Pri konzumácii varenej a inak spracovanej stravy sú ľudia dlhodobo dehydrovaní na úrovni buniek.
  • Zaťažovanie ORGÁNOV – spracovaná strava obsahuje veľké množstvo znehodnotených zložiek, s ktorými sa naše telo musí nejako vysporiadať – vylúčiť ich. Nadmerne sa tým zaťažujú tráviace a vylučovacie orgány. Vnútorné prostredie sa stáva toxickým.
  • Prekyslenie organizmu – spracovávaná strava veľmi prekysľuje organizmus, ktorý pre svoje správne fungovanie musí byť v mierne zásaditom stave. Prekyslenie je mnohými osvietenými lekármi považované za príčinu naprostej väčšiny chorôb. Mnoho ľudí si vážnosť prekyslenia a neblahé následky na naše zdravie začínajú uvedomovať a snažia sa svoje prekysleniu aspoň “umelo” znížiť prostriedkami proti prekysleniu. Ideálne je však dôjsť k tomu, že tým sa len snažíme zmierniť následky svojho nevhodného stravovania a rovnako tak návrat k surovej strave je tým najúčinnejším spôsobom, ako sa nemusieť prekyslenie obávať.
  • PARAZITY A PLESNE NÁS MILUJÚ – cudzopasníci sú veľmi radi, keď sa stravujeme nevhodne, pretože si v tele vytvárame presne také prostredie, ktoré oni milujú – kyslé, plné hlienu a odpadu. Ak je prekyslenie organizmu hlavnou príčinou chorôb, tak parazity sú  ďalším dôsledkom prakyslenia. Preto by každá snaha o uzdravenie mala viesť cestou detoxikácie, odčervenia a nastolenia mierne zásaditého vnútorného prostredia.

Čo vás najčastejšie môže priviesť k živej strave?

  • snaha schudnúť, ale aj schudnúť – skrátka optimalizovať svoju váhu
  • zdravotné problémy, s ktorými si moderná medicína nevie rady (alebo vie, ale keď si uvedomíme, že takouto cestou sa k skutočnému zdraviu ťažko dá priblížiť..)
  • chuť to skrátka len vyskúšať a na vlastnej koži pocítiť účinky živej stravy (ale pozor – ak nepoopravíte súčasne tiež svoje niektoré presvedčenia ohľadom stravovania a nezbavíte sa parazitov, tak to možno odpískáte skôr než účinky budete môcť pocítiť.. 🙂 )

Čo vďaka živej strave môžete získať?

  • prirodzenú každodennú úplnú prírodnú detoxikáciu na všetkých úrovniach
  • aktivovanie samoléčivých procesov v tele
  • postupne začnú miznúť najrôznejšie zdravotné neduhy (od miznúcich tukov, tukových hrčiek, cýst, nádorov – čo je všetko  iba skládka odpadov, cez zharmonizovanie všetkých telesných funkcií, až po zdanlivé drobnosti ako je koniec s nadmerným potením, nepríjemným dychom alebo paradentózou)
  • príval energie
  • objavíte nové duševné rozjasnenie, objavíte mnoho veľmi zaujímavých vecí, ktoré ste doteraz nevnímali
  • nečakaný (aspoň pre mňa) pozitívny vplyv na psychiku a nervovú sústavu
  • spevní sa vaše telo, pokožka, zuby sa stanú belšie
  • pomaly, ale isto začnete strácať strach (áno, spracovaná strava vo vás udržiava strach a sama na sebe som ustupujúci strach zažila a je to jedna z tých vecí, ktoré sa nedajú zdieľať, ktoré  musí každý zažiť sám)
  • omladnete – bunky nášho tela majú úžasné schopnosti, stačí im veriť a dopriať to, čo potrebujú
  • zbystria sa vaše zmysly, ucítite oveľa hlbšie prepojenie s prírodou a prírodné zákony začnete chápať na úplne inej úrovni

Väčšina ľudí si zatiaľ nevie predstaviť vzdať sa varenej stravy, napriek tomu stále viac ľuďom začína dochádzať, že možno nie je pravda, čo je nám ohľadom stravovania všeobecne prezentované. Stačí sa pozrieť na plné čakárne u lekárov, na enormný nárast chorôb a celkovú úroveň zdravia v “modernej” spoločnosti.

Čo nám prechod na živú stravu môže sťažovať?

Skvelým začiatkom je zvýšenie podielu živej stravy vo vašom jedálničku. V začiatkoch sa mi osvedčili ovocné raňajky, ku ktorým pribudol aj živý obed. Pomerne dlhú dobu som úplne jasne cítila, že živá strava so mnou ladia a je to cestou, ktorú ja osobne považujem za zmysluplnú, dlhú dobu som ale tiež zotrvávala v závislosti na varenom a inak spracovanom jedle.

To vo mne vyvolávalo pocity vlastného zlyhania a istej odovzdanosti, keď som sa od svojho zámeru na čas úplne odklonila a jedla “čokoľvek”. Sama viem, že závislosť na spracovanom jedle je veľmi silná a pre mňa osobne s parazitmi a plesňami v tele (o ktorých som síce netušila, ale teraz je úplne zrejmé, že som ich tam, ako väčšina ľudí, mala) silnejšia ako moja vlastná snaha ísť smerom, ktorým som vnútorne túžila ísť. Protiparazitová kúra pre mňa samotnú bola jedným z najväčších pomocníkov pri zámeru nastoliť vnútornú rovnováhu v tele.

Očista tela, zbavenie sa parazitov a zmena mnohých pre život nevyhovujúcich presvedčení vnímam ako cestu, ktorou je vo svojej podstate veľmi jednoduché byť nielen skutočne zdravý po fyzickej stránke, ale veľmi ovplyvniť aj svoju psychiku a tým celý svoj život…

Dôležité je poznamenať, že ďalšiou pomyselnou prekážkou pri prechode na živú stravu môžu byť vaše prevládajúce myšlienky a reakcie vášho okolia. Obe tieto veci spolu veľmi úzko súvisia, ale o tom zase v inom článku… 😉

Autor: Petra Šarmová, www.PrirodnouCestou.sk

Šírenie článku je možné iba v neskrátenej a neupravenej podobe vrátane tejto poznámky a so všetkými aktívnymi odkazmi. Ďakujem 🙂